Rize Fotomaratonu (1. Gün)

Günlerden bir gün Facebook’u açtığımda Murat’tan mesaj geldiğini farkettim. Mesajında Rize’de ödüllü Fotomaraton yapılacağından bahsediliyordu.

İlk olarak yarışmanın detaylarını araştırdım. Yerel bazda bir yarışma, Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü ve fRize düzenliyor, bir çok ödül var, iki gün sürüyor,  Rize’den ulaşımlar ve öğle yemekleri karşılanıyor. Çekimler ise Tunca ve Çat vadilerinde yapılıyor.

Detayları okuduktan sonra kiminle katılabileceğimi düşünmeye başladım. Boynuma kamera asıp gezmek fikri cazip gelse de uygun biriyle gidip, fotoğraf çekip, yarışmaya katılmaya karar verdim. Son gün arayarak kaydımızı yaptırdım.

Çekim yerlerinden bahsedecek olursam; Tunca vadisini ilk defa duydum. Araştırdığımda çok meşhur bir olayın yaşandığı bir köyü barındıran bir vadi.

“Elektrik direğine yaslanıp ayakkabısına kaçan taşı ayağını silkeleyerek çıkarmaya çalışan kişinin, elektrik çarptığını sanan yardımsever biri tarafından kafasına kürek, kalas vb. vurularak ölmesi.

“Rize/Ardeşen Kasabasi/Tunca Köyü”

Diğeri ise Çat vadisi. Çamlıhemşin’den sonra yol ayrımında sağ tarafı takip ederseniz kendinizi Çat vadisi üzerinde ilerlerken buluyorsunuz. Bu vadi Çat’a kadar devam ediyor. 2012 yılında yaptığımız bir bisiklet turumuzda Ardeşen’den başlayıp Çamlıhemşin – Çat – Elevit – Palovit – Amlakit – Hazindak – Pokut – Çamlıhemşin – Pazar rotasını izlerken  Çat vadisinden geçmiştik. O turda partnerim yine Cem’di. Ayrıca Verçenik tırmanışına giderken yine Çat vadisinden geçip gitmiştik. Bu diyarlar aynı zamanda “Bal” filminin çekildiği mekanları kapsamaktadır.

Fotomaratona dönecek olursak; yarışmaya kaydımızı yaptırdıktan sonra hazırlıklara başladık. Yedek hafıza kartları aldık. Cem de Rıdvan’ın kamerasını ve tripodunu ödünç aldı. Ulaşım olarak “otostop” yolunu seçtik. Rize’den hareket saati çok erken olduğu için hava aydınlanırken bizim Trabzon’da evden çıkmamız gerekiyordu.

1. Gün

İlk gün şanslıydık. Bir tıra denk geldik. Rize’de indik. Çay, simit yaptıktan sonra meydana geçtik. Fotoğrafçılarla buluştuk. Katılım dosyamızı ve yaka kartlarımızı aldık. Araçlarla Tunca vadisine yola çıktık.

Tunca vadisi fırtına vadisinin soluna açılan bir vadi. Yeterince tanınmıyor. Bu nedenle gelişmemiş, doğallığını korumuş. Gitmek için sahil yolundan Ardeşen’de ayrılıyorsunuz ve fırtına vadisinin solundan ilerliyorsunuz. Burası aynı zamanda “Formulaz” yarışlarının yapıldığı yer. Sponsorları Red Bull. Yoksa siz hala?

http://www.youtube.com/watch?v=h7vDe6FW4oc

Yol üzerinde yerleşimler var. Tunca köyünden sonra seyrekleşiyor tabiki. Yol durumu çok kötü ve dar. Ayrıca vadinin girişinde çok fazla toprak kayması olmuş. Biraz etrafa bakınırsanız heryerde kaymalar olduğunu farkediyorsunuz rahatlıkla.

Vadi doğallığını koruduğu için fotoğraf çekmek için güzel biryer. Ancak bizim şanssızlığımız ışıktan kaynaklandı. Hava iki gün boyunca kapalı olduğu için fotoğraf çekebilmek çok daha zorlu bir hale geldi, daha da önemlisi fotoğraf çekme isteği kalmadı içimde. Yine de kendimi zorladım çekmek için.

İsim olarak bimiyorum ancak vadi üzerinde 4-5 farklı yerde fotoğraf çekimi yapıldı.

Günün sonuna doğru Rize’ye hareket ettik. Ancak yolun kötü olmasından ve karanlıkta yokuş aşağı gitmemizden dolayı tüm araçlardakiler rahatsızlandı ve Ardeşen yakınlarında durarak araçlardan indik. Rize’ye varınca TDF Kaçkar Tırmanışını yad ederek pidemizi, üzerine de kadayıfı yedik.

Otostop çekmek için sahil yoluna giderken bir kestaneci dikkatimizi çekti. “100gr 1 tl” yazıyordu. Ceplerimizdeki bozuk parayla kestane aldık. Anayola çıktığımızda bir yandan kestane yiyor, bir yandan da otostop çekiyorduk. Trabzon’a giden bir araç bulduk ve döndük.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s