Konya – Kapadokya – Adana – Antalya Bisiklet Turu (Tur Öncesi)

Anadoluda bir tur yapma düşüncem aylar öncesine dayanmaktaydı. Yıllarca yaşadığım düzlüklerde bir süre vakit geçirmek, gezmek istiyordum yine, yeniden. Rotamı belirlemede bir çok etken oldu.

Bunlardan ilki Atlas dergisinde okuduğum Obruk Platosuyla ilgili yazıydı.

1972289_10202693713557325_965508054_n

Bu yazıyla beraber obruklar hakkında bilgi ve ilgi sahibi oldum. Ayrıca araştırmalarım sırasında bölgeyi genel olarak gösteren başka fotoğraflara da denk geldim ki bunlar çok ilgi çekiciydi.

10298672_10202994569278530_5116419173606893093_n

Google Earth ile yaptığım incelemede Karapınar volkanı da ilgimi çekti ve onu da görmeyi, mümkünse üzerine çıkmayı istedim.

15952730

Rotamın üzerinde olan bir diğer yer ise Nevşehir. Daha önce gitmiştim ancak verimli bir şekilde gezme fırsatım olmamıştı. Bu defa gönlümce Kapadokya bölgesini gezmek istiyordum.

Nevşehirden sonraki hedefimi Halfeti olarak belirledim. Sular altında kalan yapılar çok ilgi çekiciydi. Bunun için Nevşehir’den sonra Kayseri üzerinden devam etmeye karar verdim. Aradaki bölüm için tek planım Elbistan’a uğramaktı. Gerisi doğaçlama.

Aklımdaki diğer yerler ise Konya, Karaman, Çatalhöyük idi. Ihlara vadisini de görmek istiyordum ancak rotamdan sapmam gerekiyordu. Vazgeçtim.

Tur günü yaklaştıkça herşey daha belirginleşmeye başladı. Birkaç gün Konya’da kalacaktım. Bu sırada trenle Karaman’a gidip gelecek tura yine Konya’dan başlayabilecektim. Konya’dan Karaman’a pedallayıp tekrar Karapınar’a dönmem gerekmiyordu böyle olunca. Rotadaki karışıklığı çözmüştüm. Konya’dan doğruca Karapınar’a gidebilecektim.

Karapınar’a gitmek istememin birkaç nedeni daha vardı;

-Meke Krater Gölü

– “Karapınar ülkemizin en az yağış bölgesidir”

– “Karapınar, Türkiye’nin tek çöl toprağı sayılabilir.” ,

e131b422_0 (43)

( kaynak; http://kesfetmekicinbak.com )

Sonuç olarak Rotam şu şekilde belirlenmiş oldu;

Konya – Karapınar – Kızören – Aksaray – Nevşehir – Kayseri – … – Halfeti

Tur planı_01Tura çıkarken yaptığım son plan bu şekildeydi. Bu aynı zamanda çadır kurabileceğim/konaklayabileceğim yerlerin muhtemel listesiydi. Ben Kapadokya’da iken Halfeti’de gerçekleşen motorcu cinayeti nedeniyle daha fazla doğuya gitmeden rotamı değiştirmeye karar verdim. Tur sonunda takip edilen rota;

Konya

Karapınar

Kızören

Aksaray

Nevşehir

Aksaray (Ihlara)

Niğde

Adana

Mersin

Antalya

olarak ortaya çıktı. Rotam çok net olmadığı için öncesinde mesafe ve zaman tahmini yapmamıştım. Zamanım ve param olduğu sürece belirlediğim rotayı takip etmek üzere yoldaydım…

Not: Konya ve Karaman’da beni ağırlayan Yiğit ve Emre’ye teşekkürler. Sayelerinde yıllar önce yıllarca yaşadığım yerleri tekrar görme fırsatı buldum. Bir de etliekmek var tabiki 🙂

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Konya – Kapadokya – Adana – Antalya Bisiklet Turu (Tur Öncesi)

  1. mua 22/05/2016 / 5:10 pm

    hocam tur a tek başınıza mı çıktınız

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s